ekologia

Polietylen kontra papier. Co jest bardziej ekologiczne?

Tańszy i przjaźniejszy Polietylen

Zacznijmy od ceny która zawsze przemawia na korzyść polietylenu. Co gorsza dla toreb papierowych, to nie jest ich największa wada. Mało kto wie, że proces produkcyjny opakowań z polietylenu jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż proces produkcji torebek papierowych. Produkcja toreb papierowych powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska. Prawie jedenastokrotnie większe zatrucie atmosfery niż wytwarzanie opakowania z polietylenu i dużo większe zanieczyszczeniem wody, które jest ponad pięćdziesięciokrotnie mniejsze przy torbach foliowych. Do tego dochodzą zanieczyszczenia ( spaliny ) związane z transportem gotowych produktów, który jest o wiele tańszy w przypadku mniejszych objętościowo opakowań foliowych. Na koniec, chyba najbardziej oczywisty argument. Dla wyprodukowania 100 tys. torebek papierowych trzeba wyciąć około 20 drzew, o co najmniej 20-metrowej długości! Co ma bardzo negatywne wpływ na otaczające nas środowisko i ekosystem.

Zalety opakowań foliowych

Wielką zaletą opakowań foliowych jest ich wytrzymałość, możliwość wielorazowego użytku oraz fakt, że polietylen, wbrew powszechnej BŁĘDNEJ opinii ulega recyklingowi - można go przetwarzać, a w wyniku jego spalania powstaje jedynie WODA, DWUTLENEK WĘGLA I AZOT !!!

Mity dotyczące torebek foliowych

Skąd więc taki zły wizerunek toreb foliowych i ogólnoświatowa walka o ograniczenie ich stosowania?
Silne lobby producentów opakowań foliowych które stara się wmówić konsumentom o szkodliwości polietylenu, a tak naprawdę głównym problemem folii jest długi czas rozkładu, sięgający nawet 400 lat. Dotyczy to głównie torebek wyrzuconych byle gdzie a więc musimy dbać o prawidłową segregacje odpadów, tak by torebki foliowe mogły trafić do ponownego przetworzenie i żeby mogły z nich powstać potrzebne nam na co dzień artykuły ( obudowy sprzętów rtv i agd, elementy wnętrza samochodów, worki na śmieci i wiele,wiele innych ).